НОВИНИ

Чому людина хропить навіть на боці уві сні?

Опубліковано 06 квітня 2023 року.



Як виникає хропіння? Чому людина хропе уві сні?



Майже кожна людина іноді хропе. Звичне хропіння зустрічається приблизно у 40% дорослих жінок і у 57% дорослих чоловіків, а деякі люди регулярно хропуть без будь-яких інших симптомів, пов’язаних зі сном. Однак хропіння може бути викликане розладом сну, званим апное уві сні, який порушує сон і може призвести до інших проблем зі здоров’ям. Хропіння також може бути результатом природної анатомії та ваги людини або поведінки, такої як вживання алкоголю або сон у певному положенні. Розуміння різних причин хропіння може допомогти вам визначити, чи є ваше хропіння чимось, що вас має турбувати, і які кроки ви можете зробити, щоб вирішити цю проблему.

Хропіння виникає, коли повітря не може вільно проходити через дихальні шляхи, коли ви вдихаєте та видихаєте під час сну. Коли дихальні шляхи звужені або частково заблоковані, дихання викликає вібрацію тканин верхніх дихальних шляхів, що призводить до звуку, який ви чуєте, коли хтось хропе. Є багато можливих причин, з яких людина може мати хронічне звуження або блокування дихальних шляхів під час сну, що викликає хропіння. Далі ми розповімо вам про всі основні причини того, чому людина хропе уві сні навіть на боці.




Обструктивне апное сну



Не у всіх, хто хропе, є синдром обструктивного апное сну (СОАС), але більшість людей з апное уві сні хропуть. Обструктивне апное сну (ОАС) – поширений розлад дихання, пов’язаний зі сном, який часто залишається недіагностованим. Обструктивне апное сну характеризується паузами, що повторюються, в диханні під час сну через частковий або повний колапс дихальних шляхів. Люди з апное уві сні, як правило, голосно хропуть із періодами тиші, коли дихання зупиняється. Коли вони відновлюють дихання, це може звучати так, ніби ця людина задихається чи пирхає.



ОАС пов’язане з несприятливими наслідками для здоров’я, такими як депресія, високий кров’яний тиск та хвороби серця.
Сонливість протягом дня може призвести до нещасних випадків за кермом або на роботі. На щастя, лікування СОАС може успішно усувати симптоми та знижувати ризик шкідливих наслідків для здоров’я. Лікування СОАС включає використання пристроїв постійного позитивного тиску в дихальних шляхах (CPAP), зміну способу життя, використання стоматологічних пристроїв та хірургічне втручання.




Алкоголь та седативні препарати



Алкоголь та інші седативні засоби викликають хропіння, розслаблюючи м’язи, що підтримують тканини навколо дихальних шляхів.
Таким чином, ті, хто хропе хронічно, у тому числі страждають на СОАС, коли вживають алкоголь, відчувають сильніше хропіння.

Лікарі часто рекомендують уникати вживання алкоголю та седативних препаратів у години, що передують сну, щоб зменшити хропіння. Хоча цей підхід до лікування хропіння не оцінювався у рандомізованих клінічних випробуваннях, деякі люди можуть відчувати полегшення симптомів та зменшення хропіння.




Куріння



Куріння цигарок є ще одним фактором ризику хропіння. Точно неясно, чому люди, які курять, частіше хропуть, але дослідники припускають, що це може бути пов’язане із запаленням верхніх дихальних шляхів та набряком легень у курців. Було доведено, що відмова від куріння зменшує хропіння, але це може тривати деякий час. Дослідження показало, що рівень хропіння залишався підвищеним у людей, які нещодавно кинули палити, але протягом чотирьох років знизився до рівня, що спостерігається у людей, які ніколи не курили.




Анатомія голови та шиї

Розмір і форма певних структур у тілі, які впливають на дихальні шляхи, можуть звужувати останні та призводити до хропіння.
Наприклад, люди з більшою ймовірністю хропуть, якщо у них викривлена носова перегородка, це коли стінка між ніздрями зігнута або зміщена на один бік. Крім того, наявність поліпів у носі, невелика щелепа та наявність збільшеного язика або мигдалин можуть сприяти хропінню.



Підходи до лікування для людей, які мають одну з цих анатомічних причин хропіння, включають хірургічні та стоматологічні пристрої. Обидва методи спрямовані на збільшення потоку повітря у дихальних шляхах під час сну. Було показано, що ці підходи ефективні у деяких пацієнтів з апное, але потрібні подальші дослідження, щоб показати, чи ефективні вони у людей, які хропуть, але не мають синдрому апное уві сні.




Хронічна закладеність носа



Наявність закладеності носа під час сну може призвести до хропіння шляхом зменшення потоку повітря через дихальні шляхи та призвести до змикання дихальних шляхів. Алергія або інфекція є найбільш поширеними причинами закладеності носа, але інші випадки включають наявність сухого повітряного середовища або викривленої носової перегородки. Коли ці умови зберігаються з часом, закладеність носа може стати хронічною і призвести до хропіння.

Дослідження дорослих середнього віку показало, що ті, хто вказав, що вони відчували закладеність носа вночі «завжди» або «майже завжди», втричі частіше виявляли хропіння.

Лікування хропіння, яке виникло через хронічну закладеність носа, залежить від причини останньої, але може включати використання назальних препаратів, які допомагають усунути закладеність.




Положення тіла під час сну



Хропіння зустрічається частіше, коли ви лежите на спині. Коли ви знаходитесь на спині, гравітація притискає тканини, що оточують ваші дихальні шляхи вниз, що робить дихальні шляхи вужчими. Дослідження хропіння показали, що частота та інтенсивність хропіння знижуються у деяких пацієнтів, коли вони лежать на боці, це положення тіла також називають латеральною позицією.

Існує безліч підходів до позиційної терапії для лікування хропіння та апное уві сні. Позиційна терапія в основному полягає в тому, щоб людина, яка має хропіння, не спала на спині. Вона включає позиційні тривоги, модифіковані нічні сорочки і бічні подушки для сну. Дані також свідчать, що використання спеціальної подушки, призначеної для утримання голови на боці, може зменшити хропіння.


Надлишкова вага



Наявність додаткових тканин на шиї може призвести до меншого розміру дихальних шляхів та підвищення сприйнятливості до змикання дихальних шляхів. Втрата ваги може покращити ситуацію з хропінням у людей із надмірною вагою. Дослідження показало, що чоловіки, які втратили не менше 3 кг, повідомляли про скорочення частоти їхнього хропіння, а велика втрата ваги була пов’язана з майже повним усуненням хропіння.




Старіння



Літній вік пов’язаний із низкою змін сну, включаючи збільшення хропіння. Язик і м’язи, які оточують дихальні шляхи, можуть стати слабшими, коли ми стаємо старшими. Вправи для рота та горла, також звані міофункціональною терапією, можуть зменшити хропіння, яке було викликане слабкими м’язами. Огляд досліджень показав, що міофункціональна терапія знижує інтенсивність та частоту хропіння.




Гіпотиреоз



Гіпотиреоз це стан, при якому знижена функція щитовидної залози і вона не виробляє достатньої кількості свого гормону. Якщо це захворювання не лікувати, це призводить до таких симптомів, як пухке обличчя, хрипкий голос, повільна мова та повільна частота серцевих скорочень. Це також може сприяти хропінню. Дослідники проводили дослідження сну у двадцяти пацієнтів із гіпотиреозом та виявили, що всі вони мали хропіння. Лікування гіпотиреозу включає прийняття ліків, які усувають дефіцит гормонів щитовидної залози.




Коли ви повинні звернутися до лікаря з проблемою хропіння?



Потенційна проблема для здоров’я для когось, хто хропе, полягає в тому, що хропіння може бути ознакою апное уві сні.
Зверніться до лікаря, якщо ви хропете, а також у вас є будь-які інші симптоми обструктивного апное уві сні:
  • - У вас пауза в диханні під час сну, коли ви задихаєтеся, потім вдихаєте з пирханням
  • - Ви часто прокидаєтеся вночі
  • - Ви відчуваєте денну сонливість
  • - Ви страждаєте від ранкового головного болю




Хропіння часто залишається непоміченим для самої людини, яка від нього страждає. Скоріше, партнер по ліжку або сусід по дому попереджає людину про те, що вона хропе і про інші симптоми її нічного апное. Також, може бути корисно, поговорити з лікарем, якщо ваше хропіння впливає на сон вашого партнера по ліжку, і ви хотіли б вивчити варіанти лікування та зрозуміти чому ви маєте хропіння чи ваш партнер хропе уві сні, часом навіть на боці.



Джерело статті: https://www.sleepfoundation.org/snoring/common-causes