НОВИНИ

Недосипання може призвести до таких захворювань як ожиріння, діабет та прискорене старіння. Як покращити якість сну?

Опубліковано 14 січня 2021 року.


Щоб спати міцніше, у раціон потрібно додати деякі продукти, говорять спеціалісти.

Якщо ви регулярно недосипаєте, то цей текст може змусити вас переглянути режим сну. Разом з лікарями пояснюємо, як безсонні ночі впливають на організм людини і що може допомогти спати міцніше.

«Напевно, ви помітили, що після безсонної ночі на наступний день з'являється шалений апетит, тяга до солодкої їжі, — розповідає Оксана Заячковська, професор, доктор медичних наук, завідуюча кафедрою нормальної фізіології Львівського національного медичного університету імени Данили Галицького. — Усе тому, що в результаті нестачі сну порушується синтез гормонів (греліну та лептину), котрі відповідають за харчову поведінку, стан насичення та апетит. Якщо недосипання регулярне і тривале, то можуть бути і куди більш серйозні наслідки - розвиток діабету і ожиріння. Також хронічна нестача сну збільшує ризик розвитку серцево-судинних і навіть онкологічних захворювань. Крім того, порушення в режимі сну - це регулярна втома, зниження імунітету і концентрації уваги».

«Наведу один випадок з практики, - говорить Юрій Погорецький, кандидат медичних наук, президент Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація медицини сну». - У одного з моїх пацієнтів - 25-річного програміста - вага була 217 кілограмів! Він працював ночами, внаслідок цього і почав набирати вагу. Крім того, став страждати від хропіння, що також негативно впливало на якість сну. Щоб одужати, йому довелося змінити спосіб життя - вилікувати хропіння, дотримуватися дієти, режим сну тощо. Він схуд на 119 кілограмів і прекрасно почувається».


- Існує думка, що досипати можна і у вихідні. Чи компенсує такий сон щось?

А. Заячковська:

- Ні на жаль. Адже якісний сон повинен бути регулярним. А ось досипати втрачений сон вдень - найкраща ідея. 30 - 35 хвилин такого сну допоможе перезавантажити організм. До слова, довгожителі мають спільну характерну рису - протягом життя вони дотримувалися строго певного графіка сну і харчування.

- Так скільки часу слід спати?

Ю. Погорецький:

- Американська академія медицини сну (AASM) рекомендує дітям у віці 4 -12 місяців спати 12 - 16 годин, 12 місяців - 11 - 14 годин, 3 - 5 років - 10 - 13 годин, 6 - 12 років - 9 - 12 годин, 13 - 18 років - 8 - 10 годин. Дорослим людям потрібно спати приблизно 8 годин, людям похилого віку - 8 - 9 годин.

А. Заячковська:

- Крім того, варто лягати і прокидатися приблизно в один і той же час.

- Які правила харчування допоможуть поліпшити якість сну?

- Перш за все варто їсти не пізніше, ніж за 3 години до сну. Якщо у вас безсоння, то додайте в свій раціон продукти, що містять L-триптофан - амінокислоту, з якої синтезується мелатонін - речовина, що покращує якість сну. L-триптофан міститься в молочних продуктах, м'ясі індички, черешнях, бананах, мигдалі. Також корисно вживати продукти, що містять вітаміни групи В і магній - горіхи, сою, гречку, кунжут, зелень, рибу.


Автор: Діана Квасневська

Газета «Експрес-онлайн»