Потреба в дослідженнях сну в реальних умовах є загальновизнаною в галузі вивчення сну, але більшість наявних даних були отримані в умовах відносної фрагментарності. Це важливе упущення, особливо з огляду на відому двосторонню кореляцію між сном і психічними розладами, такими як тривожність і ПТСР. У цій презентації ми окреслимо ключові елементи громадського здоров'я, які є унікально характерними для країн, що постраждали від війни, включаючи розлади сну у військовослужбовців та розлади сну, пов'язані з тривогою, у загального населення, а також шляхи вирішення незадоволених потреб у сні в Україні, що перебуває у стані війни.
Масштаб проблеми важко переоцінити. Згідно з останніми дослідженнями Міністерства охорони здоров'я України, приблизно 90% українців мають хоча б один із симптомів, які призводять до потреби в психологічній допомозі. Кількість пацієнтів з діагнозом ПТСР в Україні зростає. За останні два роки в електронній системі охорони здоров'я (eHealth) зафіксовано значне збільшення пацієнтів з діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Наприклад, у 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази порівняно з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз ПТСР було поставлено майже такій самій кількості пацієнтів, як і за весь 2021 рік.
За даними Національної служби здоров'я України, цифри по роках виглядають наступним чином:
- 2021 рік - 3 167 пацієнтів
- 2022 рік - 7 051 пацієнт
- 2023 рік - 12 494 пацієнти
- 2024 рік - 3 292 пацієнти (станом на 06 березня 2024 року)
З початком повномасштабного вторгнення розлади сну серед цивільного населення набирають обертів - регулярні нічні авіанальоти, обстріли цивільного населення, переміщення через війну або спричинені хронічним стресом і тривогою призводять до розладів сну.
Нижче наведено кількість тривог повітряної тривоги за часовими інтервалами за останні 6 місяців за даними офіційних джерел, зокрема Telegram-каналу Air-alarms.in.ua –
Статистика повітряної тривоги
Проблеми зі сном, включаючи безсоння, короткий сон і нічні кошмари, є поширеним явищем під час військових операцій. Згідно з опитуванням Gradus Research, найпоширенішими симптомами стресу є порушення сну (63%) та безсоння (45%) - дані станом на 04 травня 2022 року.
За даними опитування Gradus Research у 2022 та жовтні 2023 року, 47% українців повідомили про порушення сну як про негативний стан, з яким вони стикалися останнім часом (у 2022 році - 41%).
Тривога та розлади сну були одними з найчастіших причин звернення українців до лікарів у 2023 році, пов'язаних з психічним здоров'ям: за даними Міністерства охорони здоров'я, за допомогою до медичних закладів звернулися 66 500 та 42 800 осіб відповідно.
Найбільше скарг на проблеми з психічним здоров'ям надходило від жінок - понад 72 000. Понад 18 000 дітей мали такі ж скарги.
Серед інших найчастіших причин звернень до лікарів з питань психічного здоров'я:
- Психологічні симптоми та інші скарги - 27 358 звернень;
- Депресивний настрій - 10 932 звернення;
- Поведінка дитини (симптоми або скарги) - 7 717 звернень;
- Розлади пам'яті - 6 625 відвідувань;
- Гостра реакція на стрес - 5 382 звернення;
- Почуття роздратування або гніву - 4 674 звернення;
- Скарги на старість (відчуття або поведінка літньої людини) - 2 676 відвідувань.
Військовослужбовці та мешканці територій, де ведуться активні бойові дії, сплять в середньому менше 5 годин. Зросла частота скарг на розлади сну, які люди не можуть виправити самостійно. З'явилися фобії, тривога, паніка, депресія, особливо серед людей, які виїжджали з територій, де ведуться активні бойові дії, і пережили велике виснаження і стрес. За даними онлайн-опитування Українського інституту майбутнього, 28% українців з початком повномасштабної війни збільшили вживання алкоголю, щоб зняти стрес і тривогу. 82% українців вживають алкоголь, але 64% вживають алкоголь кілька разів на місяць або рідше.
За даними Міністерства охорони здоров'я станом на 24 квітня 2024 року, за понад два роки повномасштабної війни Росія пошкодила 1 581 медичний заклад і повністю зруйнувала 210. Сюди входить знищення лабораторій сну в Донецькій та Луганській областях, а також лабораторій сну, які працюють у Запорізькій та Харківській областях під постійними обстрілами.
Що було зроблено:
1. 27 квітня 2024 року Міністерство оборони України прийняло наказ № 262 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», стаття 22. До неї було включено: епізодичні та пароксизмальні розлади G40-G47 (епілепсія та епілептичні синдроми, епілептичний статус, мігрень, розлади сну, в тому числі апное уві сні).
2. Національна служба здоров'я України розширила перелік безкоштовних медичних послуг на 2023 рік та додала два нових пакети.
Зокрема, додали наступні:
- комплексна реабілітаційна допомога дорослим та дітям в умовах стаціонару,
- підтримка та лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги.
3. У 2023 році Національний медичний університет імені О.О. Богомольця заснував Навчально-науковий інститут психічного здоров'я.
4. Сімейні лікарі пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть надавати допомогу з питань психічного здоров'я. Послуга є безкоштовною, оскільки надається за програмою медичних гарантій.
5. Інтеграція послуг з охорони психічного здоров'я в систему первинної медичної допомоги є складовою пріоритетного проекту Міністерства охорони здоров'я в рамках Всеукраїнської програми охорони психічного здоров'я «Як справи?» (укр. «Ти як?»). Розвиток системи послуг та інструментів, які можуть підтримати людей, коли вони не можуть вирішити проблему самостійно.
6. Доступ до медичних ресурсів для вирішення проблем зі сном, спричинених стресом, дуже обмежений. Крім того, розлади сну є низьким пріоритетом у країнах, що постраждали від війни, де ресурси на звичайні медичні потреби обмежені і більше орієнтовані на військові потреби. Існує нагальна потреба у створенні нової дисципліни та галузі досліджень, яку можна назвати військовою сомнологією. Українські клініцисти знаходяться на передовій створення цієї нової дисципліни.
Юрій Погорецький, доктор медичних наук
Головний лікар Лабораторії сну, Київ, Україна