- Ну, що ж друзі, доброго ранку ще раз! Літо, спека, і, здавалось би, літо спека і гарний сон – це речі які не поєднуються. Ще й наш сусід, який і так не дає нам спати, а ще і спека приєднується. Не знаю як ви, я, наприклад, дуже страждаю.
- Фахівці кажуть, що ідеальна температура для того, щоб висипатись – це десь, приблизно, +20 градусів. А на вулиці +30, зазвичай це означає, що вдома +27, ну, ніяк не +20.
Як бути в таких ситуаціях? Отже, ми запросили в студію, говорити з нами буде к.м.н., сомнолог, кардіолог, Юрій Погорецький.
- Доброго ранку, пане Юрію! Проходьте, будь-ласка, ми тут все приготували.
Я минулу ніч просто жахливо спав, в цю ніч я придумав собі вихід, про ці лайфхаки ми ще з Вами поговоримо.
- Тобто, кондиціонеру у Вас немає?
- Є. І я розкажу, як я його використовую. Чи роблю я це правильно.
- Що таке здоровий сон? Здоровий сон в спеку?
- В принципі здоровий сон визначено нобелівською премією 2017 року. Це 7-8 годин сну. Кількість сну. І якість сну – о 22:00 годині вчимося лягати спати. В групі ризику лікарі, журналісти, пожежники, військовослужбовці. Треба навчитися о 22:00 лягати спати, тому що в районі 23:00 буде графік, я ще раз це продемонструю. В 23:00 виробляється золотий гормон мелатонін в середньому в 6-ть разів більше, ніж за всю послідуючу ніч. Саме в 23:00, змістити цю точку неможливо. Чи можна лягти пізніше і свій мелатонін отримати – ні, не виходить, це доведено нобелівськими лауреатами. Аксіома, нічого не змінюємо. Під час війни, ви кажете, погано наші сусіди впливають так підступно вночі, бомблять, щоб ви не висипалися. Давайте його перехитримо. Давайте навчимося в 21:00 лягати спати. Бомбардування в Києві та в Київській області починаються після 3:00 години ночі. До 3-ї години ночі можна зловити 2-3 заходи у глибокі фази сну. Тобто, самий важливий сон ми можемо встигнути зловити. Потім переміститися у бомбосховище і навчитися спати у бомбосховищі, маску для сну одти на очі, беруші у вуха і продовжувати спати там. Не вдалося у бомбосховищі поспати, тоді продовжити спати вдома. Використовуємо термін – поліфазний сон. До війни це не дуже рекомендувалося, а зараз виходимо із того, як воно є.
По-друге, людини, яка має хропіння не повинно бути поруч.
- Або беруші, які допомагають.
- Не дуже, бо людина ,яка має хропіння, вона крутиться, ходить, все одно заважає, тому таку людину з хропінням трохи в сторону. І, тим паче, в спеку партнерам треба спати трохи окремо.
- Дивіться, спека, скаженого сусіда обдурили, не проблема, а от природу не обдуриш. Хто особливо чутливий до спеки?
- По-перше, це групи ризику, це пацієнти з високим артеріальним тиском, це цукровий діабет, це зайва вага, люди з хронічними захворюваннями. Тому, хочу, щоб згадали, хто має хронічні захворювання, а це 12-15 млн. людей, всі мають якісь проблеми. Зверніться до лікаря. Контролюйте свій тиск, приймайте препарати від високого тиску чи для контролю ритму. І шануйте себе, не забувайте приймати ті препарати та ліки перед сном, які Вам призначив лікар. Якщо забули, звертайтеся до лікаря і виводьте себе в норму по здоров’ю, тому що, наприклад, у Німеччині минулого року від спеки загинуло 4500 пацієнтів, це офіційна цифра.
- Досить неочікувана цифра.
- Саме цікаве, що це відбувається вночі, як більшість інфарктів та інсультів, під ранок.
- Фактично, від перегріву?
- Від перегріву, але ще є й інші проблеми. Те саме хропіння, зупинки дихання уві сні, людина не дихає 3-4 години протягом ночі, кисень падає і серце страждає.
- Тоді, далі кондиціонер, що я роблю? Як я розумію, спати усю ніч з кондиціонером, це не дуже добре.
- Грілка може як гріти так і охолоджувати. Набрати холодної води, замотали і підложили під потилицю. Можна до сонної артерії, де проходить багато крові, щоб вона охолоджувалася. В пах покласти, де теж проходять великі судини. Або постіль покласти в морозильник на 15-20 хвилин, простирадло ми при цьому взагалі прибрали у шафу. Спробуйте, рекомендую, оцей кайф, задоволення з швидкого засинання і мелатонін потім. І ранок зі сніданком 1+1 буде чудовий, активний, смачний.
- Знаєте, скільки порад насправді існує. Ми зібрали найбільш популярні, але далеко не всі вони правдиві, давайте пограємо в правда чи міф. Ви казатимете правда це чи міф і коментуватимете.
- Добре.
- Перші дві поради були пов’язані з білизною в морозилці та теплому душі і виявилося, що це правда. В нас ще є такий міф, що у спекотні дні краще відмовитися від кави, бо вона викликає зневоднення.
- Як сомнолог рекомендую каву після 13:00 взагалі не вживати. Нам на вечір потрібно розслаблятися, не збуджуватися. Тому всі препарати з кофеїном відміняємо, чорний чай, зелений чай, каву. Зранку мозок любить каву, але після 13:00 починаємо готуватися до сну. Про сон думаємо з самого ранку, з великим позитивом, з поцілунками, обіймами. Прийшли в студію, з усіма поцілувалися, повітряні поцілунки, пообнімалися, це важливе джерело позитиву, одна з важливих порад під час війни. На перше місце виходить позитив – побільше позитиву, кохання, поваги, щастя, задоволення, а мелатонін є гормоном щастя.
Людина, яка виспалася – задоволена, працездатна, таланти розкриваються і ви все встигнете. От один ведучий краще сьогодні поспав, а у іншого є недосип.
- Так, я страждаю від спеки. Я чесно кажу, тому ваші поради по сну у спеку для мене максимально актуальні.
Наступний міф у нас такий: якщо за 3 години до сну з’їсти гостру їжу, це знизить температуру тіла. Правда це?
- Ні, це міф, тому що гостра їжа, це частіше всього шашлики, свинина, мексиканська їжа. Потім після цього важко заснути в принципі, а в спеку тим паче, тому це міф.
- Так, ще один міф – мокрі шкарпетки зроблять сон у спеку більш комфортним?
- Правда. Ми ж зволожуємо все, тому давайте спробуємо, але тільки ті, хто здорові, тім, хто має проблеми з кровообігом – краще не ризикувати.
- Отже, дякуємо, розібралися. Конкретні поради, давайте спробуємо, наші прекрасні глядачі. Мені найбільше сподобалося про піжаму у холодильнику. Сьогодні ввечері на 15 хвилин в холодильник відправили, одягнули і спробували заснути, а завтра коментар написали, чи допомогло Вам.
- Без гаджета, без телевізора.
Поради сомнолога – як заснути у спеку