Тема докладу:"Оновлені рекомендації щодо профілактики ішемічного інсульту".
Соціальні фактори будуть працювати як для первинної так і для вторинної профілактики.
І, що найголовніше, не тільки для лікарів, а і для всього нашого населення – це ті фактори, на які людина впливає сама. І впливає навіть без залучення медикаментів.
Ми виділили, що найбільш поширеними факторами ризику є:
Порушення сну
Стресогенність оточення
Надмірна нічна активність
Довготривала робота за монітором
Знижена фізична активність
Погане нерегулярне харчування
Шкідливі звички
І так, щоб бути відвертим, коли ми проводили це дослідження, частиною якого була моя дисертація, я з величезним сумом зрозумів, що всі ці фактори, хіба, що крім шкідливих звичок, вони були присутні в моєму власному житті. І, на превеликий жаль, багато тих, хто дивиться цю лекцію зараз приміряє на себе ці фактори і розуміє, що вони таки є.
Порушення сну
Коли ми говоримо про порушення сну, знов ж таки, ми трошки по-різному розуміємо ці розлади. Якщо говорити дуже просто, то порушення сну, це коли ви вдень працюєте дуже активно, виснажуєтесь, все добре, хочете лягти поспати виспатись, але НІ.
Причому органічні причини говорять нам про нічне апное, яке порушує сон, змушує прокидатися, але давайте не забувати ще про зовнішні причини, наприклад, сирени під вікном щоночі, або бомбардування і видуті, які там ідуть. Або коли у вас просто тривога, хронічний стрес і ви не можете заснути, тому що у вас надмірне збудження симпато-адреналова активність, яка вас тримає. Все це приводить до того, що ви не здатні відновитися, лягти поспати, увійти у магічне царство сну, яке активізує анаболічні процеси, ріст тканини, яке активізує ваше відновлення, запам’ятовування і дуже багато цікавих і корисних речей. Всі ці процеси зриваються, і відповідно ви не відновлюєтесь, фаза фрустрації при хронічному стресі наближається все ближче і ближче.
Що робити відповідно з Американською асоціацією? Знову ж таки, тут вони звертають увагу виключно на обструктивне сонне апное. І кажуть, що якщо є така проблема – беріть сіпап-апарат і обов’язково діагностуйте цю ситуацію, якщо вона виникла.
Звичайно, що про всі інші проблеми, про нервові проблеми, стреси, інші моменти вони не говорять. Вони говорять виключно про доказову ситуацію де лікарі можуть втрутитися, все інше лишається на саму людину.
Підвищена стресогенність оточення
Знову ж таки, коли говоримо про стрес, ми говоримо про нашу візиологічну реакцію на загрозу. Причому вона має бути короткотривалою: загроза виникла, ми мобілізувалися активізували симпато-адреналову систему або побилися, або втекли від загрози і все пшшш.. відпочиваємо. Активізуємо парасимпатику, активізуємо анаболічні процеси, накопичуємо ресурси для наступного якогось епізоду. Але, якщо стрес хронічний, якщо загроза нікуди не зникла і не переможеш і не втечеш. Відповідно виникає хронічний стрес. Хронічна активація симпато-адреналової системи, можна так сказати, вичавлює наш мозок, всі наші ресурси, але те, що цікавить безпосередньо нас – це хронічна активність симпато-адреналової системи, а значить хронічно високий тиск, хронічно висока частота серцевих скорочень. І неможливість нормально заснути вночі, тому що збуджують. Відповідно це знову ж таки приводить до ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Що робити?
Профілактика стресогенності оточення
Використання не медикаментозних (аутотренінг, фізичні вправи, медитація, плавання) та медикаментозних (антидепресанти, анксіолітики, заспокійливі препарати) методів зняття стресу
Уникання або елімінація стресогенних елементів оточення
З точки зору фізіології ми повинні сконцентруватися на фізичних вправах. Чому так? Тому що симпато-адреналова система активізується в нашому організмі не просто так. Вона активізується для того, щоб підготувати наш організм до древнього інстинкту виживання. Бийся або тікай, для цього м’язи повинні бути в тонусі, м’язи повинні бути сильними, активно метаболічними і розігрітими. А значить ваш організм готує вас для того під час стрессу, наприклад, у вас дедлайн і вам потрібно ацетилхоліну в мозок підкинути, ні, мозок живе по законам 50 млн років тому, по законам виживання, коли за вами женеться саблезубий тигр. І тому, коли виникає така проблема – позаймайтесь спортом, консумуйте, консолідуйте цю ситуацію зараз, реалізуйте той стрес, ту консолідацію ресурсів, щоб організм заспокоївся так, він витратив там ту енергію, все нормально, стресу значить вже немає, відповідно буде знижуватися активність симпато-адреналової системи.
Звичайно уникання, оминання стресогенних елементів оточення в нашій з вами ситуації колеги, будемо сподіватися, що елімінація стресогенних елементів трапиться дуже скоро.
Надмірна нічна активність
В чому вона полягає, в чому вона відрізняється від порушень сну? Дуже просто. Порушення сну – вдень працюємо, вночі заснути не можемо. Значить круглу добу в нас є проблеми. Надмірна нічна активність, це коли ви вночі працюєте, чергування відомі особливо для лікарів невідкладних станів, або лікарів швидкої, екстреної медичної допомоги чи медицини катастроф, або загалом лікарів стаціонару. Можливо якісь інші роботи, можливо вам простіше вночі працювати. Відповідно вночі ви працюєте, а вдень відсипаєтесь. Але хитрість полягає в тому, що ми солярні істоти, значить ми існуємо відповідно. Вийшло сонце – треба вставати і бігти як казав класик. Наш організм налаштований таким чином, що вдень у нас активізується симпато-адреналова система саме для бігу, а вночі парасимпатична. Коли ви вночі працюєте, хочеш не хочеш, а симпато-адреналова система повинна працювати, тому що вона повинна тримати вас в тонусі, а парасимпатична у вас вдень не включиться, тому що мелатоніну буде мало і парасимпатика буде погано працювати. І більше того, навіть коли ви припините працювати вночі, ви захочете вже нормального способу життя – ваш організм не запам’ятав це, він запам’ятав, щ вночі потрібно піднімати тиск, що вночі треба підтримувати симпато-адреналову активність, і ви отримуєте те саме порушення сну, про яке ми говорили. Вегетативні бурі, підвищення артеріального тиску навіть вище 20% від норми. І відповідно у таких людей виникають саме нічні інсульти. Вона лягла спати, виник тромб, людина прокинулася – половина тіла паралізована.
Профілактика надмірної нічної активності
Зміна умов роботи для адаптації до звичного біоритму з денною активністю та нічним сном
Зменшення епізодів нічної активності та обов’язковий період реабілітації після нічної роботи
Уникання вживання стимулюючих засобів для посилення активності у нічний час
Для адаптації до звичного біоритму можна використовувати медикаменти, самостійно це зробити, але це зробити треба. Хочемо ми цього чи ні, але ми солярні істоти.
Жодних енергетиків чи кави о третій годині ночі не вживати, тому що ви підсилюєте оцей зрив метаболічний, підсилюєте зрив поведінковий та вірогідність інсульту.
Довготривала робота з моніторами
Дуже цікавий фактор, який є фактором сучасним. В першу чергу знов ж таки, в чому він полягає?
У пацієнтів є:
Довготривале зорове виснаження при невідривній роботі з текстовими файлами
Спазм та подразнення вертебральних судин шийного відділу хребта через неправильне і ригідне положення шиї при роботі з офісним комп’ютером
Виражена гіпоксія внаслідок активної роботи систем охолодження системного блоку комп’ютера
Неправильне положення шиї буде призводити до того, що буде підвищуватися артеріальний тиск, буде головний біль виникати і може виникнути момент артеріальної гіпертензії, а робота з мілкими текстами виснажує набагато більше ніж перегляд кінофільму. Активна робота системи охолодження ПК – це проблема більш старих ПК. Ви працюєте в офісі, в кабінеті, закрите вікно, ви на це не звертаєте увагу і відповідно отримуєте хронічну гіпоксію, яка знову ж таки впливає на серцевий тонус.
Профілактика довготривалої роботи з моніторами
Адекватна оксигенація робочого приміщення (відкривати вікна)
Періодичні перерви кожні 45 хвилин (бажано проведення вправ для зняття спазму акомодації або просто перебування із закритими очима
Під час перерв необхідне виконання комплексу вправ для шиї
Знижена фізична активність
Знижена фізична активність є фактором, тісно пов’язаним із ожирінням.
Крім негативного впливу від наростання зайвої ваги, цей предиктор також пов’язаний зі зниженням компенсаторної здатності судинного русла та зростанням вірогідності стазу гемодінаміки.
Крім того, фізична активність значно зменшує вплив фактору стресогенності оточення за рахунок природного виділення серотоніну та зняття м’язової напруги під час фізичних вправ.
Дослідження зниженої фізичної активності полягає у оцінці загального фізичного стану пацієнта, наявності зайвої ваги та отримання інформації про регулярність та характер фізичної активності.
Профілактика зниженої фізичної активності
Пацієнтам з інсультом або TIA, які здатні до фізичної активності, показано займатися аеробною активністю помірної інтенсивності щонайменше 10 хвилин 4 рази на тиждень або аеробною активністю високої інтенсивності щонайменше 20 хвилин двічі на тиждень для зниження ризику повторного інсульту та комбінованої серцево-судинної кінцевої точки повторного інсульту, МЛ або судинної смерті.
У пацієнтів з інсультом або TIA, які можуть і бажають збільшити фізичну активність, заняття фізичними вправами, які включають консультування щодо зміни поведінки щодо фізичної активності, можуть бути корисними для зниження кардіометаболічних факторів ризику і збільшення фізичної активності у вільний час.
Якщо людина перенесла інсульт і в неї сидяча робота, сидить тривалий час протягом дня – рекомендуємо переривати сидяче положення на 3 хвилини стояння, або легкими фізичними вправами кожні 30 або хоча б 45 хвилин для здоров’я серцево-судинної системи.
Порушення харчування
Порушення харчування – ще один соціальний пре диктор, пов’язаний із ожирінням та гіперхолестеринемією (в разі вживання жирної їжі).
Вживання продуктів з високим вмістом NaCl призводить до зростання артеріального тиску.
Нерегулярність харчування часто результує диспепсією з гіперацидним компонентом, що теж може спричинити загострення перебігу артеріальної гіпертензії.
Виявлення порушення харчування проходить шляхом визначення характеру, частоти та складу харчування пацієнта.
Профілактика порушень харчування
Пацієнтам з інсультом та TIA доцільно рекомендувати дотримуватися середземноморської дієти, як правило, з акцентом на моно ненасичені жири, рослинну їжу та споживання риби, з високим вмістом оливкової олії першого холодного віджиму або горіхів, на відміну від дієти з низьким вмістом жирів, для зменшення ризику повторного інсульту.
Пацієнтам з інсультом або TIA та артеріальною гіпертензією, які в даний час не обмежуть споживання натрію з їжею, доцільно рекомендувати зменшити споживання натрію щонайменше на 1 г/добу (2,5 г/добу солі), щоб знизити ризик серцево-судинних захворювань (ССЗ) (включаючи інсульт).
Паління
Можливо, найбільш відомим є фактор наявності шкідливих звичок. Причому вплив паління на судинне русло в основному базується на хронічній гіпоксії, наростанні неврастенії при абстиненції (що разом призводить до зривів судинної ауторегуляції та загострення артеріальної гіпертензії) та токсичному ураженні ендотелію судин.
Оцінка впливу шкідливих звичок здійснюється за допомогою опитування і визначення характеру шкідливих звичок і ступеня їх токсичності, частоти вживання токсичних речовин, довжини періоду постійного приймання речовин.
До речі, що саме цікаве, що дуже часто судинні епізоди або навіть повноцінні ішемічні інсульти можуть виникнути у людини, коли вона різко спробує кинути палити. Тому з паління треба сходити поступово, як і з якихось тяжких препаратів. Якщо ви одразу кинете, абстиненція може бути настільки вираженою, що це призведе до судинної катастрофи.
Профілактика паління
Пацієнтам з інсультом або TIA, які палять тютюн, рекомендується консультування з медикаментозною терапією або без неї (нікотинозамісна терапія, бупропіон або варениклін) для допомоги у припиненні паління.
Пацієнтам з інсультом або TIA, які продовжують курити тютюн, слід рекомендувати припинити курити (і, якщо це неможливо, зменшити щоденне куріння), щоб знизити ризик повторного інсульту.
Пацієнтам з інсультом або TIA рекомендується уникати навколишнього (пасивного) тютюнового диму для зниження ризику повторного інсульту.
Вживання алкоголю
Алкоголь має негативний вплив на реологію крові (підвищення згортання крові, формування тромбів внаслідок токсичного пошкодження форменних елементів крові), на ендотелій судин (токсичне ураження, патологічне запалення судин) та безпосередньо на мозкову тканину (токсична деструкція нейронів, елементи глутаматного каскаду, набряк мозку внаслідок розширення судин).
Оцінка впливу шкідливих звичок здійснюється за допомогою опитування і визначення характеру шкідливих звичок і ступеня їх токсичності, частоти вживання токсичних речовин, довжини періоду постійного приймання речовин.
Профілактика вживання алкоголю
Пацієнтам з ішемічним інсультом або TIA, які вживають більше 2 алкогольних напоїв на день для чоловіків або більше одного алкогольного напою на день для жінок, слід рекомендувати відмовитися або зменшити вживання алкоголю для зниження ризику інсульту.
Пацієнтам з інсультом або TIA, які вживають стимулятори (наприклад, амфетаміни, похідні амфетаміну, кокаїн або кат), а також пацієнтам з інфекційним ендокардитом (IE) на тлі внутрішньовенного вживання наркотиків, рекомендується, щоб медичні працівники інформували їх про те, що така поведінка є ризикованою для здоров’я, і радили їм припинити.
Пацієнтам з інсультом або TIA, які мають розлади вживання психоактивних речовин (наркотиків або алкоголю), рекомендується звернутися до спеціалізованих служб, щоб допомогти впоратися з цією залежністю.
Ви бачите, що не тільки алкоголь може впливати, тей же амфетамін такий високий тиск може дати, такий страшний інсульт, що не дай Бог.