– Вкрадений сон – це те, що турбує сьогодні що третього жителя планети та буквально скорочує життя, українці не виняток, що заважає нам якісно спати? Щоб знайти відповідь Мирослав Ганущак заночував у лабораторії сну і пустив дослідників до власної спальні. Дієві рецепти здорового сну просто зараз.

Назад



– Наче втомлений, а заснути не можу, ненадовго провалююсь у сон і знову прокидаюсь, не висипаюсь. Після таких ночей світ наче каша. А ви сьогодні виспались?

– В мене не виходить вранці прокидатися.



– Я завжди хочу спати, тому що не вистачає сну.



– Ну, не виходить так, навіть якщо ти сьогодні виспався більше, ти наступного дня все одно хочеш спати.



– Ніколи не висипаюсь, тому що на роботу на першу зміну.



– В молодості може і хотілось спати, а зараз не спиться.


– Ми нація хронічного недосипання.



– На 2022 рік не висипаються приблизно 36% людей. В 2012 році не висипалось приблизно 28% людей. Тобто це проблема, яка наростає.

– Жартівливий прислів: «виспимось на тому світі» – несмішний.



– Якщо це хронічна історія, коли людина кожного дня недосипає, то це нажаль веде в могилу.



– У пошуку здорового сну я заручаюсь підтримкою експертів. Юрій Погорецький – сомнолог, лікар, який може відремонтувати сон.

– Я прокидаюся зранку ніякої бадьорості немає взагалі.




– Ми нація, яка добре вміє працювати, важко працювати, вміє воювати, але не вміє спати. Тобто, якщо ви за 3-5 років не приведете свій сон в порядок, точка смертності буде дуже швидко наближатися.



– Здоровий сон – це імунітет. За дослідженнями людина, яка виспалася, при контакті із зараженим ГРВІ заразиться із імовірністю 15%. Для людини, яка спить регулярно менше 5-ти годин ризик заразитися вже 50%.



– Альцгеймер, старість, маразм починаються ще в 20-25 років, коли ми нехтуємо законами, правилами сну.



– Спробуємо докопатися до причин поганого сну. Сьогодні я ночуватиму в лабораторії сну, де відстежать, як поводитиметься мій організм вночі. Тут все нагадує готельний номер, абсолютно звична для мене обстановка, але ось ці пристрої на стіні повертають мене до реальності. Я ночуватиму в лабораторії сну, навіть трошки моторошно. Медсестра Аня заспокоює – такі досліди безпечні.

– Є чого мені боятися?




– Зовсім нічого боятися.



– Боляче буде?



– Боляче не буде. Нічого страшного не зробимо.



– Медсестра швидко перетворює мене на андроїда.



– Підключаємо датчики частоти дихання та хропіння.



– Я не хроплю.



– Побачимо.



– А думки ви зможете мої зчитати?



– Нажаль, поки що такого не можемо.



– То я точно роздаю wi-fi 100%.

– Вночі будуть реєструвати мій пульс, роботу мозку і насичення крові киснем, а камера запише всі звуки і рухи. Спати у цих обладунках було непросто. Ще й новини для мене невтішні.




– Десь там на сьому годину ми зловили у вас хропіння. Мозок відреагував і вас розбудив. О це і є момент тривожності. Що викидає зі сну – хропіння.



– Але загалом мої діаграми свідчать про здоровий сон. Чому ж я тоді не висипаюся?



– В принципі ви вписуєтеся в здорову людину, єдине це треба навчитися зберігати моменти культури сну, спати з 22:00.



– Лягати спати о 22:00 для мене план провальний, здається я «сова», люблю посидіти до пізньої ночі.



– О 22:00 мають лягати що сова, що жайворонок.



– Іншої думки притримується авторка книжки «Коли я нарешті висплюсь?» Ольга Маслова, кандидат біологічних наук.



– Мелатонін виробляється не тому, що бачить десяту годину вечора, повинні пройти біохімічні процеси, які передують цьому. Річ не в тому, яка година, а в тому як мозок оцінює обстановку навколо себе.



– Ну от. Так виглядає моє царство сну. Якщо справа не в мені, можливо діло в моїй спальні? Оля проведе тут сонний аудит. Видає анкету здорового сну, в мене одні мінуси. Ніякої кави після обіду – п’ю каву. Розслаблення перед сном – фільм жахів, це розслаблення? Лише 7 із 20-ти. Найбільша проблема – це гаджети, Ольга радить читати книжки, а я дивлюсь телевізор.



– Прибираємо телевізор зі спальні у вас тут є чудова полиця з книжками, якими можна замінити перегляд телевізора.

Смартфони та інші гаджети виділяють частину синього тобто короткохвильового світла, яке впливає на наш мозок та бадьорить його. Головне у вашій спальні має бути табу на будь-яке світло, навіть найменша лампочка вбиває здоровий сон.



– Це ж маленька лампочка, її ледь видно?



– От такий у нас організм підступний. Світло вночі збиває наші біологічні ритми через те, що клітини, які сприймають світло, вони працюють навіть при закритих очах. Експертка радить, за рецептами здорового сну треба їхати за місто там немає ані світлових ані звукових подразників.



– Так і роблю, мій новий знайомий Андрій із села Рожівка під Києвом обіцяє сон як у немовляти.



– Тут природа, тут трава, тут мій ліс, я став краще спати.



– 8 років він жив у столиці, але повернувся до своїх коренів. Покинув високу посаду у великій компанії і тепер займається тим, від чого отримує задоволення.



– Та я ж лісник! Доглядаю за лісом, за природою.



– Більшу частину дня Андрій працює у лісі. І навіть серед колег його вважають диваком.



– Я дрова сокирою рублю, не люблять хлопці такої роботи, а мені тепло від такої роботи.



– Саме рух, фізичні навантаження на свіжому повітрі – важливий крок до хорошого відпочинку вночі. Організм за день повинен трохи втомитися. Не плутайте із виснаженням.

– Сьогодні я в помічниках: і ліс почистити і дров вдома нарубати.




– Робіть це разом із осіданням.



– А от Андрієві ритуали за кілька годин перед сном мені припали до душі.



– І тоді спокійненько собі заснеш із відчуттям того, що день в тебе вийшов хорошим.



– Зелений чай за всіма китайськими традиціями, розслаблююча музика і повна релаксація.



– Сутність не стільки в тому чи ти в селі чи в місті, а в тому, чи задоволений ти життям.



– А ще абсолютна тиша і темрява за вікном.



– Ми з вами вже чули цю тишу і ви сказали, що це неможливо передати.



– Ця ніч теж експериментальна. Нашу ніч вимірюватимуть ідентичні фітнес-годинники. Метод аматорський, але з похибками прийнятний. Міський сон на гастролях чи сільський сон – побачимо завтра. На новому місці часто сняться кошмари, але я сподіваюсь, що це не про мене. Казкова ранкова тиша – у містах такого не буває. Як власне і обливання холодною водою. Сьома ранку, -5 градусів морозу, ви готові так прокидатися? Я ні. А от спати як Андрій я залюбки. Графіки на годинниках демонструють ідеальний сон. Як і очікувалося просто прекрасний сон за оцінкою цієї програми 95% успішного сну. І у вас теж все добре ви напевно спали як немовля.



– Ну, відчуваю себе саме так.



– Сон на селі надихнув мене на відповідні дії вдома. Я максимально позбувся світла і виніс зі спальні телевізор, що було непросто зробити.

– Я врахував поради експертів, ось маска для сну, зменшив кількість світла в кімнаті і тепер замість телевізора буду дивитися вазон. Лягати о 22:00 я досі не навчився, але принаймні намагаюсь лягати не пізніше 00:00 і стежу аби спати щонайменше 7 годин. Вже за місяць такого спання 7-ма ранку перестала бути для мене 7-ю ночі.